Nadzwyczajni Szafarze Komunii Świętej

Nadzwyczajni szafarze Komunii Świętej to osoby świeckie uprawnione do jej udzielania. Najczęściej udają się z posługą do chorych, w razie potrzeby mogą też pomagać kapłanom i diakonom w rozdzielaniu Komunii Świętej w kościele - w czasie większych uroczystości parafialnych lub Mszy Świętych niedzielnych.

Szafarzy mianuje biskup diecezji po specjalnym kursie przygotowawczym. Nadzwyczajnymi szafarzami Komunii Świętej, mogą być mężczyźni w wieku od 35 lat. Głównym wymogiem jest dojrzałość w wierze: "zdrowa pobożność eucharystyczna i intensywne życie sakramentalne, wzorowe życie moralne, aktywne uczestniczenie w życiu parafialnym, poważanie duchowieństwa i wiernych, sprawność fizyczna i psychiczna, otwarta i służebna postawa wobec drugich, serdeczność oraz łatwość nawiązywania kontaktów zwłaszcza z osobami chorymi i w podeszłym wieku". W Polsce godność ta ustanawiana jest od 1990 roku. Taką możliwość wprowadził Sobór Watykański II (1962-1965).

Obecnie w naszej parafii posługę nadzwyczajnego szafarza Komunii Świętej sprawuje jeden mężczyzna, pan Władysław Pohnke.

168 0.12201905250549